Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

Giriş

Kayıt Ol

Bu bloga yazı soru veya çeşitli şikayetler yazmak için kayıt olun.

HER TÜRLÜ AFETTEN KORUNMA DUASI

HER TÜRLÜ AFETTEN KORUNMA DUASI

اَللَّهُمَّ اَنْتَ رَبِّى لاَ اِلَهَ اِلاَّ اَنْتَ عَلَيْكَ تَوَكَّلْتُ وَاَنْتَ رَبُّ الْعَرْشِ الْعَظِيمِ لاَ حَوْلَ وَلاَ قُوَّةَ اِلاَّ بِاﷲِ الْعَلِيِّ الْعَظِيمِ مَا شَاءَ اﷲُ كَانَ وَمَالَمْ يَشَاءْ لَمْ يَكُنْ اَعْلَمُ اَنَّ اﷲَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ وَاَنَّ اﷲَ قَدْ اَحَاطَ بِكُلِّ شَيْءٍ عِلْمًا وَاَحْصَى كُلَّ شَيْءٍ عَدَدًا اَللَّهُمَّ اِنِّى اَعُوذُ بِكَ مِنْ شَرِّ نَفْسِى وَمِنْ شَرِّ كُلِّ دَابَّةٍ اَنْتَ آخِذٌ بِنَاصِيَتِهَا اِنَّ رَبِّى عَلَى صِرَاطٍ مُسْتَقِيمٍ

İmam-ı Nevevi, el-Ezkar:

جاء رجل إلى أبي الدرداء فقال : يا أبا الدرداء قد احترق بيتك ، فقال : ما احترق ، لم يكن الله عز وجل ليفعل ذلك بكلمات سمعتهن من رسول الله صلى الله عليه وسلم ، من قالها أول نهاره لم تصبه مصيبة حتى يمسي ، ومن قالها آخر النهار لم تصبه مصيبة حتى يصبح :

Bir adam Ebu’d-Derda (r.a.)’a geldi ve “Ey Ebu’d-Derda, evin yandı”, dedi. Ebu’d-Derda (r.a.); “Hayır yanmadı. Allah-ü Teâlâ, Rasüllüllah (s.a.v.)’den işittiğim şu kelimeler sebebiyle evimi yakmaz. Zira kim o kelimeleri sabah vakti okursa, akşama kadar kendisine hiçbir musibet isabet etmez. Kim de akşam okursa sabaha kadar hiçbir musibete duçar olmaz.”, diye cevap vererek şu duayı okudu:
Rasülüllah (s.a.v.)’in eshabından birinden yapılan başka bir rivayette ise hadise şöyle anlatılmaktadır: (Bu rivayette Ebu’d-Derda ismi zikredilmiyor)

ورواه من طريق آخر ، عن رجل من أصحاب النبي صلى الله عليه وسلم ، لم يقل : عن أبي الدرداء ، وفيه : أنه تكرر مجئ الرجل إليه يقول : أدرك دارك فقد احترقت ، وهو يقول : ما احترقت لأني سمعت النبي صلى الله عليه وسلم يقول : ” من قال حين يصبح هذه الكلمات ، لم يصبه في نفسه ولا أهله ولا ماله شئ يكرهه ” ، وقد قلتها اليوم ، ثم قال : انهضوا بنا ، فقام وقاموا معه ، فانتهوا إلى داره وقد احترق ما حولها ولم يصبها شئ “.

“Bir adam o sahabiye geldi ve ‘Evine koş, evin yandı”, dedi. Bunun üzerine o sahabi; ‘Hayır yanmadı. Çünkü ben Rasülüllah (s.a.v.)’den duydum ki, bu (yukarıdaki) duayı okuyan kimseye ne kendisi hakkında, ne ehli hakkında ne de malı hakkında hoşlanmayacağı hiçbir şey isabet etmez.

Ben bugün bu duayı okudum.”, dedi. Sonra o gelen adama ‘Hadi beraber gidelim’, deyip evine kadar gittiler. Baktılar ki, sahabinin evinin etrafındaki her şey yanmış ama onun evine bir şey olmamış.

Hakkında admin


Beni Takip Et

Leave a reply

Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>