Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

Giriş

Kayıt Ol

Bu bloga yazı soru veya çeşitli şikayetler yazmak için kayıt olun.

Hurmanın Kerameti Ve Nasıl Yenilmesi Gerektiği

Hurmanın Kerameti Ve Nasıl Yenilmesi Gerektiği

Hurmanın Kerameti Ve Nasıl Yenilmesi Gerektiği

Hurma malumunuz olduğu üzere çok mübarek bir meyvedir.

Hurma yemek insanı dinlendirir doyurur. Hurmayı şeker hastaları bile istediği kadar yiyebilir. Şeker hastaları da tek sayı halinde yemeye dikkat etmelidir. Hurma yeme şekli tek tek yenilmesidir. Çünkü hadisi şerifte Hurma tek tek, Üzüm çift çift yenilir buyrulmuştur. Yani hurma yiyen kimse bir üç beş dokuz onbir şeklinde tek sayı olarak yemelidir. 1400 sene önce peygamber efendimiz cenabı haktan gelen ilhan ile bu şekilde buyurmuştur.

Peygamber efendimizin hurma keramati

Günümüzde bilim adamları Peygamber efendimizin hurma keramatini şu şekilde açıklığa kavuşturmuşlardır. Amerikalı bilim adamlarının açıklaması şu şekilde: Eğer hurmayı tek sayılar üzerinden yerseniz, şekeri karbonhidrata çeviriyor ve vücuda enerji veriyor. Eğer çift sayılar üzerinden yerseniz, şeker potasyuma dönüşüyor ve böbrekleri olumsuz etkiliyor. İşte peygamber kendi zamanında insan vücüdünda ki bu gelişmeleri ve değişiklikleri haber vermiş bu günlerde biz insanlar bunun sırrını ancak çözebilmişiz.

Ayrıca ramazanda hurma çok tüketilmektedir. Ve oruç hurma ile bozulmaktadır. Buda teadüf değildir. Hurma oruç sebebiyle zayıflayan bünyeye tekrar enerji verir ve vücudun kendini hemen toparlamasını sağlar.

Hurmanın tek kılınması Allah’ın birliğine işaret içindir. Resûlullah (asv) “tek”ile  teberrük için imkân olan her şeyi tek yapardı: Nitekim: “Allah tektir teki sever.” (Buhârî, Daavât 68) buyurmuştur. (bk. İbrahim Canan, Kütüb-i Sitte, Akçağ, 1990, Ankara, 9/355)

Hurmayla alakalı bir hadisi şerif şöyledir: Hz. Enes (radıyallâhu anh) anlatıyor:“Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm), Ramazan bayramında, sayıca tek olan birkaç hurma yemedikçe namaza gitmezdi.” (Buhârî, Îdeyn 4; Tirmizî, Salât 390, (543))

Hakkında admin


Beni Takip Et

Leave a reply

Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>